Grand National Winners

This is a full list of past grand national winners in the history of the race. This section spreads over two pages and lists all the official races between 1839 and the current day.

I state "official races" as in most references the 1839 Grand National race won by Lottery is seen as the first race. It does not seem to make any sense to pick this race as the first because there was the three previous races, also the name of the race was not changed to The Grand National until 1847 but 1839 was is quoted as the first.

All that said there is little doubt that this was not the first race despite a bit of confusion on the reporting, (I have seen it quoted that 1837 was the first race) however most people who research this come up with 1836 as the first race and therefore I have added the results to these first three races to this list. If you wish to know more about the race, you may visit the History section of this site for more information. Details listed below show Owner : Trainer : Jockey : Age/Weight : Starting Price

2013 AURORAS ENCORE

D Pryde, J Beaumont & DP Van Der Hoeven: S Smith: R Mania: 11-10-3 : 66/1

2012 NEPTUNE COLLONGES

J Hales : P Nicholls: D Jacob: 11-11-6 : 33/1

2011 BALLABRIGS

T Hemmings : D McCain: J Maguire: 10-11-0 : 14/1

2010 DONT PUSH IT

JP McManus : J O'Neil: AP McCoy: 10-11-5 : 10-1 JFav

2009 MON MOME

V Bingham : V Williams: L Treadwell: 9-11-0 : 100/1

2008 COMPLY OR DIE

D A Johnson : D Pipe : Timmy Murphy : 9-10-09 7/1 JFav

2007 SILVER BIRCH

Brian Walsh : Gordon Elliott : R M Power : 10-10-06 33/1

2006 NUMBERSIXVALVERDE

O B P Carroll : Martin Brassil : N P Madden : 10-10-08 11/1

2005 HEDGEHUNTER

Trevor Hemmings : Willie Mullins : Ruby Walsh : 9-11-01 7/1 Fav

2004 AMBERLEIGH HOUSE

Halewood International : D.McCain: G.Lee : 12 10 10 : 16-1

2003 MONTY'S PASS

Dee racing Syndicate : J.J.Mangan : B.J.Geraghty : 10 10 7 : 16-1

2002 BINDAREE

Mr.H.R.Mould : N.A.Twiston-Davies : j.Culloty : 8 10 4 : 20-1

2001 RED MARAUDER

Mr. N.B.Mason : N.B.Mason : R.Guest : 11 10 11 : 33-1

2000 PAPILLON

Mrs J,Maxwell Moran : T.M.Walsh : R.Walsh : 9 10 12 : 10-1

1998 BOBBY JO

Mr Robert Burke : T.Carberry : p.Carburry : 9 10 00 : 10-1

1998 EARTH SUMMIT

The Summit Partnership : N.A.Twiston-Davies : C Llewellyn : 10 10 5 : 7-1

1997 LORD GYLLENE

Mr Stanley W Clarke : S A Brookshaw : A Dobbin : 9 10 0 : 14-1

1996 ROUGH QUEST

M.T.A. Wates : T Casey : M A Fitzgerald : 10 10 7 : 7-1

1995 ROYAL ATHLETE

Mr G. L,.Johnson : Mrs J Pitman : J F Titley : 12 10 6 : 40-1

1994 MIINNEHOMA

Mr Freddie Star , M,Pipe R Dunwoody 11 10 8 16 1

1993 RACE VOID ...

1992 PARTY POLITICS

Mrs David Thompson : N A Gaselee : C Llewellyn : 8 10 7 : 14 -1

1991 SEAGRAM

Sir Eric Parker : D H Barons : N Hawke : 11 10 6 : 12 1

1990 MR FRISK

Mrs Harry J Duffey : K C Bailey : Mr M Armytage : 11 10 6 : 16-1

1989 LITTLE POLVEIR

Mr Edward Harvey : G B Balding : J Frost : 12 10 3 : 28-1

1988 RHYME N'REASON

Miss Juliet Reed . D Elsworth B Powell 9 11 0 10-1

1987 MAORI VENTURE

Mr H.J.Joel : A Turnell : S Knight : 11 10 13 : 28-1

1986 WEST TIP

Mr Peter Luff : M. Oliver : R. Dunwoody : 9 10 11 : 15-2

1985 LAST SUSPECT

Anne Duchess of Westmnster : Capt T A Forster : H Davies : 11 10 5 : 10-1

1984 HALLO DANDY

Mr R Sraw : G W Richards : N Doughty : 10 10 2 : 13-1

1983 CORBIERE

Mr S, Burrough : Mrs J Pitman : B de Haan : 8 11 4 : 13-1

1982 GRITTAR

Mr F Gilman : F. Gilman : Mr C. Saunders : 9 11 5 : 7-1

1981 ALDANITI

Mr S. N. Embiricos : J. T. Gifford : R. Champion : 11 10 13 : 10-1

1980 BEN NEVIS

Mr R C Stewart jnr : Capt T A Forster : Mr C Fenwick : 12 10 12 : 40-1

1979 RUBSTIC

Mr J. Douglas : S. J. Leadbetter : M Barnes : 10 10 0 : 25-1

1978 LUCIUS

Mrs D. Whitaker : G. W, Richards. : B. R. Davies . : 9 10.9 :14-1

1977 RED RUM

Mr. N. H. le Mare : D, McCain .: T Stack : 12 11 8 : 9-1

1976 RAG TRADE

Mr P..Raymond .: T. F. Rimell : J Burke : 10 10 12 : 14-1

1975 L'ESCARGOT

Mr R. Guest : D. Moore : T. Carberry : 12 11 3 : 13-2

1974 RED RUM

Mr N. H. le Mare : D. McCain : B. Fletcher : 9 12 0 : 11-1

1973 RED RUM

Mr N. H. le Mare : D. McCain : B. Fletcher : 8 1 0 5 : 9-1

1972 WELL TO DO

Capt. T. A. Forster Capt. T. A. Forster . G. Thorner 9 10 1 14-1

1971 SPECIFY

Mr F Pontin : J. Sutcliffe : J. Cook : 9 . 10.13 : 28-1

1970 GAY TRIP

Mr A. Chambers : T. F. Rimell : P. Taaffe : 8 11 5 : 15 1

1969 HIGHLAND WEDDING

Mr T, H, McCoy : G. Balding : E P Harty : 12 10 4 : 100-9

1968 RED ALLIGATOR

Mr,J Manners : D. Smith : B. Fletcher : 9 10 0 : 100-7

1967 FOINAVON

Mr C.T.P.Watkins : J.Kempton : J.Buckingham : 9 10 00 : 100-1

1966 ANGLO

Mr S.Levey : F.Winter : T.Norman : 8 10 00 : 50 1

1965 JAY TRUMP

Mrs M.Stevenson : F.Winter : Mr C.Smith : 8 11 5 : 100-6

1964 TEAM SPIRIT

North/Goodman/Woodward : F.Walwyn : G.W.Robinson : 12 10 3 : 18-1

1963 AYALA

Mr.P.B.Raymond : K.Piggott : P.Buckley : 9 10 00 : 66-1

1962 KILMORE

Mr Cohen : H.R.Price: F.Winter : 12 10 4 : 28-1

1961 NICOLAUS SILVER

Mr.C.Vauhan : T.F.Rimall : H.Bearsley : 9 10 01: 28-1

1960 MERRYMAN

Miss W.H.Wallace : N.Crump : G.Scott : 9 10 12 : 13-2

1959 OXO

Mr.J.E.Bigg : W.Steaphenson : M.Scudamore : 8 10 13 : 8-1

1958 MR WHAT

Mr.D.J.Coughlan : T.Taffe: A.Freeman : 8 10 6 : 18-1

1957 SUNDEW

Mrs G Khan : F.Hudson : F.T.Winter : 11 11 7 : 20-1

1956 E.S.B.

Mrs L.Caver : T.F.Rimall : D.V.Dick : 10 11 3 : 100-7

1955 QUARE TIMES

Mrs. W.H. Welman : Mr.V.O'Brian :P.Taffe : 9 11 0 : 100-9

1954 ROYAL TAN

Mr.J.H.Giffin : Mr.V.O'Brain : B.Marshall : 10 11 7 : 8-1

1953 EARLY MIST

MrJ.H.Griffin : Mr.V.O'Brian : B.Marshall : 8 11 2 : 20-1

1952 TEAL

Mr.H.Lane : N.Crump : A.P.Thomson : 10 10 12 : 100-7

1951 NICKEL COIN

Mr.J.Royal : J.O.Donoghue : J.A.Bullock : 9 10 1 : 40-1

1950 FREEBOOTER

Mrs.L.brotherton : R Renton : J.Power : 9 11 11 : 10-1

1949 Russian Hero

F Williamson,G R Owen,L McMorrow 9, 10-8

1948 Sheila's Cottage

Mr J Proctor,N Crump,A P Thompson 9, 10-7

1947 Caughoo

Mr J.J.Mcdowell,H McDowell,E Dempsey 8, 10-0

1946 Lovely Cottage

Mr J.Morrant,T Rayson,Capt R Petre 9, 10-8

1941 - 1945 no race due to war

1940 Bogskar

R>Lord Stalbridge,Lord Stalbridge,M Jones 7, 10-4

1939 Workman

Sir A.Maguire,J Ruttle,T Hyde 9, 10-6

1938 Battleship

Mrs Marrionm Scott,R Hobbs,B Hobbs 11 , 11-06

1937 Royal Mail

Mr.H.Lloyd Thomas,I Anthony,E Williams 8, 11-13

1936 Reynoldstown

N Furlong,N Furlong,Mr F Walwyn 9, 12-2

1935 Reynoldstown

N Furlong,N Furlong,Mr F Furlong 8, 11-4

1934 Golden Miller

Miss Dorethy Paget,A B Briscoe,G Wilson 7, 12-2

1933 Kellsboro' Jack

Mrs F.A.Clark,I Anthony,D Williams 7, 11-9

1932 Forbra

Mr.W.Parsonage,T R Rimell,J H Hamey 7,10-7

1931 Grakle

Mr.C.R.Taylor,T Coulthwaite,R Lyall 9, 11 -7

1930 Shaun Goilin

Mr.W.H.Midwood,F Hartigan,T Cullinan 10, 11-7

1929 Gregalach

Mr.M.A.Gemmell,T R Leader,R Everett 7, 11-4

1928 Tipperary Tim

Mr.H.S.Kenyon,J Dodd,Mr W Dutton 10, 10-0

1927 Sprig

Mrs.M.Partridge,T R Leader,T E Leader 10, 12-4

1926 Jack Horner

Mr.A,C,Schwartz,H Leader,W Watkinson 9, 10-5

1925 Double Chance

Mr.D.Gould/Mr.F.Archer,F.Archer,Maj Wilson 9, 10-9

1924 Master Robert

Lord Arlie/Major S.Green,A HastingsR Trudgill 11,10-5

1923 Sergeant Murphy

Mr.S.Sandford,G Blackwell,Capt G Bennet 13, 11-3

1922 Music Hall

Mr.Hugh Kershaw,O Anthony,L B Rees 9, 11-8

1921 Shaun Spadah

Mr.T.M.McAlpine,G Poole,F B Rees 10,11-7

1920 Troytown

Major Gerrard,A.Anthony,Mr J Anthony 7, 11-9

1919 Poethlyn

Mrs.H.Peel,H Escott,E Piggott 9, 12-7

1916-1918 NO RACE DUE TO WAR

1915 Ally Sloper

Lady Nelson,A Hastings,Mr J Anthony 6, 10-6

1914 Sunloch

Mr.T.Tyler,T Tyler,W Smith 8, 9-7

1913 Covertcoat

Sir C.Assheton-smith,R Gore,P Woodland 7, 11-6

1912 Jerry M

Sir C.Assheton-smith,R Gore,E Piggott 9, 12-7

1911 Glenside

Mr.F.Bibby,R Collis,Mr J Anthony 9, 10-3

1910 Jenkinstown

Mr.S.Howard,T Coulthwaite,R Chadwick 9, 10-5

1909 Lutteur III

Mr.J.Hennessy,H Escott,G Parfrement 5, 10-11

1908 Rubio

Major Pennant,W Costello,H Bletsoe 10, 10-5

1907 Eremon

Mr.S.Howard,Coulthwaite,A Newey 7, 10-1

1906 Ascetic's Silver

Prince Hadzfeldt,A Hastings,Mr A Hastings 9, 10-9

1905 Kirkland

Mr.F.Bibby/Mr.L.Phillips,F.Thomas,F Mason 9, 11-5

1904 Moifaa

Mr.S.Gollans,O Hickey,A Birch 8, 10-7

1903 Drumcree

Mr.H.Morrison,Sir C Nugent,P Woodland 9, 11-3

1902 Shannon Lass

Mr.A.Gorham,J Hackett,D Read 7, 10-1

1901 Grudon

Mr.J.B.Bletsoe,J.Holland,A Nightingall 11, 10-0

1900 Ambush II

H.R.H The Prince of Wales,A.Anthony,A Anthony 6, 11 -3

1899 Manifesto

Mr.Bulteel,R.Collins,G Williamson 11, 12-7

1898 Drogheda

Mr.G.G.M.Adamson,E Woods,S Goursey 6, 10-12

1897 Manifesto

Mr.H.W.Dyas,W McAuliffe,T Kavanagh 9,11-3

1896 The Soarer

Mr.Walker,Collins,Mr D Campbell 7, 9-13

1895 Wild Man from Borneo

Mr.J.Widger,J Gatland,Mr. J Widger 7, 10-11

1894 Why Not

Capt.Fenwick,Collins,A Nightingall 13, 11-13

1893 Cloister

Mr.C.G.Duff,Swatton,W Dollery 9,12-7

1892 Father O'Flynn

Mr.G.C.Wilson,Wilson,Capt E.R Owen 7, 10-5

1891 Come Away

Mr.W.C.Jameson,H Beasley,Mr H Beasley 7,11-12

1890 Ilex

Mr.Masterson,J Nightingall,A Nightingall 6,10-5

1889 Frigate

Mr.M.A.Mahar,,Mr T Beasley 11,11-4

1888 Playfair

Mr.E.W.Baird,T Cannon,G Mawson 7, 10-7

1887 Gamecock

Mr.E.Jay,Jordan,W Daniels 8, 11-0

1886 Old Joe

Mr.A.J.Douglas,Douglas,T Skelton 7,10-9

1885 Roquefort

Mr.A.Cooper,Swatton,Mr E P Wilson 6, 11-0

1884 Voluptuary

Mr.H.f.Boyd,W Wilson,Mr E P Wilson 6, 10-5

1883 Zoedone

Count C.Kinsky,W H P Jenkins,c. Kinsky 6, 11-0

1882 Seaman

Lord Manners,J JewittLord Manners 6, 11-6

1881 Woodbrook

Capt.Kirkwood,H Linde,Mr T Beasley 7, 11-3

1880 Empress

Mr.P.Ducrot,H Linde,Mr T Beasley 5, 10-7

1879 The Liberator

Mr.G.Moore, Moore,Mr G Moore 10, 11-4

1878 Shifnal

Mr.Nighingale,,J Jones 9, 10-12

1877 Austerlitz

Mr.F.Hobson,,Mr F Hobson 5, 10-8

1876 Regal

Capt.Machell,J Cannon,J Cannon 5, 11-3

1875 Pathfinder

Mr.H.Bird,,Mr.Thomas 8, 10-11

1874 Reugny

Capt.Machell,J.Richardson,Mr J.M.Richardson 6, 10-12

1873 Disturbance

Capt.Machell,J.Richardson, Mr.J.M Richardson 6, 11-11

1872 Casse Tette

Mr.E.Brayley,,J Page 9, 10-0

1871 The Lamb

Lord Poulett,,Mr Thomas 9, 11-4

1870 The Colonel

Mr.Evans,,G Stevens 7, 11-12

1869 The Colonel

Mr.Weyman,,G Stevens 6, 10-7

1868 The Lamb

Lord Poulett,B Land,Mr Edwards 6,10-7

1867 Cortolvin

Duke of Hamiton,,J Page 8, 11-13

1866 Salamander

Mr,Studd,,Mr A Goodman 7,10-7

1865 Alcibiade

Mr.B.J.Anell,,Capt H Coventry 5,11-4

1864 Emblematic

Lord Coventry,,G Stevens 6, 10-6

1863 Emblem

Lord Coventry,,G Stevens 7, 10-10

1862 Huntsman

Vicomte de Namur,,H Lamplugh 9, 11-0

1861 Jealousy

Mr.J.Bennett,,J Kendal 7, 9-12

1860 Anatis

Mr.C.Capel,,Mr Thomas 10, 9-10

1859 Half Caste

Mr.Willoughby,,C Green 6, 9-7

1858 Little Charley

Mr.C.Capel,W Holman,W Archer 10, 10-7

1857 Emigrant

Mr.G.Hodgman,,C Boyce 11, 9-10

1856 Freetrader

Mr.W.Barnett,,G Stevens 7, 9-6

1855 Wanderer

Mr.Sergent,,J Hanlon Aged, 9-8

1854 Bourton

Mr.Mosley,,Tasker Aged,11-12

1853 Peter Simple

Capt,Little,T Oliver,T Oliver 15, 10-10

1852 Miss Mowbray

Mr.Mason.Jr.,G Dockeray,Mr A Goodman Aged, 10-4

1851 Abd-el-Kader

Mr.Osborne,,T Abbott 9, 10-4

1850 Abd-el-Kader

Mr,Osbourne,,Mr C Green 8, 9-12

1849 Peter Simple

Mr.Mason.Jr.,,T Cunningham 11,11-00

1848 Chandler

Capt.Little,, Mr J Little 12, 11-12

1847 Matthew

Mr.Courtney,,D Wynne 9, 10-6

1846 Pioneer

Mr.Adams,, W Taylor 6, 11-12

1845 Cure-all

Mr.Crawford,, Mr W Loft , 11-5

1844 Discount

Mr.Quartermaine, H Crickmere 6, 10-12

1843 Vanguard

Lord Chesterfield,,T Oliver , 11-10

1842 Gay lad

Mr.Elmore,,T Oliver , 12-0

1841 Charity

Lord Craven,,H N Powell ,12-0

1840 Jerry

Mr Elmore,Dockeray,Mr B Bretherton 12-0

1839 LOTTERY

G Dockerav J Mason 9, 12-0